FAZE DURE în partida dintre Pittsburgh Penguins şi Washington Capitals

06 мая 2016
Meci pe muchie de cuţit în play-off-ul ligii profesioniste nord-americane de hochei. Partida dintre Pittsburgh Penguins şi Washington Capitals a fost marcată de mai multe faze dure.
Căpitanul echipei Washington Capitals, Alexandr Ovecikin, l-a accidentat într-un duel pe liderul "pinguinilor" Sidney Crosby, lovindu-l cu crosa peste mână. În drum spre vestiar, de nervi, canadianul şi-a distrus crosa.
Un alt episod dur a avut loc puțin mai târziu, când un alt hocheist de la Capitals, a făcut un tackling contra lui Carl Haguelin de la Pittsburgh Penguins, care apoi s-a ciocnit de portar, dar și de barele metalice ale porții, pe care a scos-o din loc.
Timpul regulamentar al meciului s-a încheiat la egalitate, 2-2, şi soarta câştigătorului s-a decis în prelungiri. "Pinguinii" au reușit golul victoriei cu 3-2 grație golului înscris de suedezul Patrick Hornqvist.
În urma acestei victorii Pittsburgh Penguins conduce detașat cu 3-1 în seria din sferturile de finală cu Washington Capitals.
Pentru a se califica în semifinalele Cupei Stanley pinguinii mai au nevoie doar de o victorie.
Următorul meci va avea loc la Washington, pe 8 mai.