Acrobaţii de zile mari într-o competiţie de snowboard Air Style

08 февраля 2016

Acrobaţii de zile mari în competiţia de snowboard Air Style de la Innsbruck! Sebastien Toutant, din Canada, a reuşit un triplu cork la acest concurs. Participanţii au încântat publicul, evoluând pe o pârtie cu rampe de 40 de metri înălţime.

Sebastien Toutant a câştigat cea de-a doua etapă din acest sezon a concursului Snowboard Air Style.

Sportivul din Canada a reuşit acrobaţii de zile mari şi a primit 178 de puncte din partea arbitrilor.

Norvegianul Marcus Kleveland, în vârstă de doar 16 ani, s-a clasat pe locul doi, iar compatriotul său, Togeir Bergrem a completat podiumul.

Cei 24 de participanţi au făcut spectacol pe pârtia de la Innsbruck, Austria, chiar dacă în timpul desfăşurării concursului a fost vânt puternic. Pârtia avea o lungime de 140 de metri, iar rampele aveau o înălţime de 40 metri. În timpul evoluţiilor, sportivii atingeau o viteză de până la 60 kilometri pe oră.

Ultima competiţie de snowboard air style din acest sezon va avea în loc la Los Angeles. Concursul se va desfășura în perioada 20-21 februarie.