08 октября 2015

**VIDEO** Finlandezii au avut un penalty neacordat în minutul 72, fază la care Grigore putea fi eliminat

VIDEO România – Finlanda 1-1. Tricolorii au remizat joi seara pe Arena Națională  în penultimul meci din preliminariile pentru Euro 2016 și în acest moment calificarea de pe unul dintre primele două locuri poate fi compromisă. Partida ar fi putut fi pierdută la București de români, finlandezii având un penalty neacordat în minutul 72.

Imediat după reușita lui Pohjanpalo din minutul 67, nordicii au prins curaj și la cinci minute distanță Pukki a scăpat singur spre careul lui Tătărușanu, cu Dragoș Grigore în spatele său. Stoperul român a încercat un takling din spate, dar l-a lovit în picior pe Pukki, chiar la intrarea în careu.

Din fericire pentru tricolori, arbitrul scoțian Craig Thompson a lăsat jocul să continue, pentru că dacă ar fi dictat penalty, Grigore ar fi trebuit eliminat.