Lewandowski, de neoprit! Polonezul a marcat de 14 ori în ultimele 5 partide!

09 октября 2015

**VIDEO** Lewandowski, de neoprit! Polonezul a marcat de 14 ori în ultimele 5 partide!

Robert Lewandowski a marcat o ”dublă” în meciul Scoția-Polonia 2-2, în minutele 3 și 90+4, eliminând-o matematic pe formația britanică din cursa pentru Euro 2016! Polonezul lui Bayern a ajuns la 12 goluri în actualele preliminarii, unde este golgheter absolut, la patru lungimi de principalul urmăritor, colegul său de echipă de la Bayern Thomas Muller (8 goluri).

În ultimele sale cinci meciuri oficiale, cu Polonia și Bayern Munchen, Lewa a înscris 14 goluri!, aproape o medie de trei goluri pe meci!

Din 9 august încoace, pentru echipa de club și națională, atacantul polonez a marcat de 21 de ori în 13 meciuri oficiale, o medie de un gol la 43 de minute jucate!

Lui Lewandowski îi mai trebuie un singur gol pentru a egala recordul de goluri într-o campanie de calificare la Europene. Recordul de 13 goluri îi aparține lui David Healy (Irlanda de Nord), din campania pentru Euro 2008.

Ultimele cinci meciuri ale lui Lewandowski:

Bundesliga: Bayern Munchen-Wolfsburg 5-1 - 5 goluri
Bundesliga: Mainz-Bayern Munchen 0-3 - 2 goluri
UCL: Bayern Munchen-Dinamo Zagreb 5-0 - 3 goluri
Bundesliga: Bayern Munchen-Dortmund 5-1 - 2 goluri
Preliminarii Euro: Scoția-Polonia 2-2 - 2 goluri

Cele 12 goluri ale lui Lewa în actuala campanie a preliminariilor au fost marcat astfel: 6 cu Gibraltar, 3 cu Georgia, două cu Scoția, unul cu Germania.