Victorie a României cu Turcia

010 ноября 2017

Mircea Lucescu a plecat învins de la Cluj. România a câştigat amicalul cu Turcia, scor 2-0, iar Gicu Grozav a fost omul meciului, prin "dubla" pe care a marcat-o.

Jucător chiar în Turcia, la Karabukspor, Grozav a purtat tricoul cu numărul 10 şi a deschis scorul în finalul primei reprize, la capătul unui contraatac început de la o recuperare în jumătatea adversă. Al doilea gol al lui fotbalistului de 27 de ani a venit în minutul 69, la capătul unei acţiuni splendide, la care au mai participat Budescu şi Pintilii. Echipa lui Lucescu a fost pericoloasă pe final, dar Under nu l-a putut învinge din apropiere pe debutantul Florin Niţă, iar Tosun a ratat incredibil dintr-un metru, în ultimele minute. Într-un alt meci test jucat aseară, Olanda a învins în deplasare Scoția cu 1-0 prin golul lui Depay.