Campionatul European de Futsal: Rusia şi Spania se vor duela în finală

012 февраля 2016

Spaniolii s-au calificat în ultimul act după ce au învins Kazahstanulş, iar ruşii au eliminat dramatic gazda competiţiei, Serbia, în prelungiri.

Spania a decis soarta semifinalei cu selecţionata Kazahstanului în prima repriză. "Furia Roja" conducea la pauză cu 3-1, după reuşitele lui Bebe, Miguelin şi Raul Campos.

În repriza secundă, kazahii au marcat de două ori, însă Spania s-a impus până la urmă cu 5-3.

În cealaltă semifinală, gazda Campionatului European, Serbia, a întâlnit Rusia. La pauză, ruşii conduceau cu 1-0, după golul lui Eder Lima, însă sârbii au egalat prin reuşita fabuloasă a lui Kocic.

Rusia a preluat din nou conducerea, după golul lui Abramov, însă a rămas în inferioritate numerică cu cinci minute înainte de sfârşitul timpului regulamentar, după eliminarea lui Eder Lima.

Sârbii au egalat câteva minute mai târziu prin Simic, iar echipa calificată s-a decis în prelungiri. Romulo a fost eroul rușilor. Acesta a marcat golul de 3-2 și a calificat formația sa în finală.

Finala Campionatului European de Futsal, dintre Rusia şi Spania, va avea loc sâmbătă.