Ovecikin a făcut spectacol în liga profesionistă nord-americană de hochei

012 февраля 2016

Căpitanul formaţiei Washington Capitals, Alexandr Ovecikin, a învins practic de unul singur Minnesota Wild în liga profesionistă nord-americană de hochei. Jucătorul rus a fost de neoprit şi a marcat trei goluri în repriza secundă a partidei.

Washington Capitals a învins cu rezultatul final de 4-3. Capitals este lider în Conferinţa de Est. Datorită performanţei din meciul cu Minnesota Wild, Ovecikin a urcat pe primul loc în topul golgheterilor din NHL.

Jucătorul rus a ajuns la 34 de goluri marcate în acest sezon, având cu unul mai mult decât hocheistul celor de la Chicago Blackhawks, Patrick Kane. Acesta a marcat o dată în meciul cu Dallas Stars.

Golul înscris de Kane nu a adus mare bucurie campioanei în exerciţiu. Dallas Stars a câştigat meciul cu 4-2 după ce a înscris patru goluri în prima repriză.

Deşi a pierdut, Chicago Blackhawks a rămas pe primul loc în Conferinţa de Vest. Dallas Stars ocupă poziţia a doua.