A cincea înfrângere consecutivă

015 ноября 2017

Selecționata de tineret a Moldovei a suferit a cincia înfrângere în preliminariile Campionatului European din 2019. Tricolorii au cedat pe teren propriu în fața Cehiei, scor 1-3.

Andrei Macrițchii a dechis scorul în minutul 11, dar bucuria gazdelor a durat doar patru minute, Provod reușind egalarea. După pauză, jucătorul echipei Zlin, Baco a dus-o pe Cehia în avantaj, în minutul 60. Moldova putea să egaleze prin Vitalie Damașcan, dar golgheterul Diviziei Naționale a lovit bara. Knejzlik a stabilit scorul final în minutul 71. Cehia putea să câștige la un scor categoric, dar portarul Nicolae Cebotari a parat lovitura de la 11 metri executată de Mihalik. În urma acestei înfrângeri, Moldova a rămas pe penultimul loc, cu trei puncte la activ. Următorul meci din preliminarii, Moldova îl va susține pe 27 martie pe terenul liderului grupei, selecționata Croației.