Real Madrid s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor

017 декабря 2014

Real Madrid s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Galacticii au învins în semifinala de la Marrakech gruparea mexicană Cruz Azul cu scorul de 4-0.

Sergio Ramos a deschis scorul în minutul 15, iar Benzema a dublat avantajul peste 20 de minute. În repriza secundă, Gareth Bale a majorat scorul la 3-0, iar Isco a stabilit rezultatul final.

Real a ajuns la 21 de victorii consecutive în toate competițiile, devenind totodată prima echipă din Spania care reușește 50 de victorii și 176 de goluri într-un an calendaristic. Echipa lui Ancelotti va juca în semifinale cu învingătoarea din a doua semifinală care se va juca miercuri.

Formaţia neo-zeelandeză Auckland City, reprezentanta Oceaniei se va duela cu echipa argentiniană San Lorenzo, câştigătoarea Copei Libertadores.

Finala Campionatului Mondial al Cluburilor va avea loc pe 20 decembrie la Marrakech.