Călăraşi - HCM Constanţa 27-30. Oaspeții s-au calificat în sferturile Cupei

017 декабря 2014

**VIDEO** Călăraşi - HCM Constanţa 27-30. Oaspeții s-au calificat în sferturile Cupei

Ultimul meci al anului din handbalul romanesc a adus un duel extrem de încins. Dunărea Călăraşi şi HCM Constanţa şi-au disputat un loc in sferturile Cupei Romaniei.

Oaspeții, deținători ai trofeului, nu au putut conta pe Toma şi Stănescu, suspendaţi chiar la finalul meciului direct din campionat. Echipa din Călăraşi a preluat iniţiativa in prima repriza şi, cu cinci minute inainte de pauza, conducea cu 13-9.

Jucătorii lui Sundovski au reușit totuși să intre la cabine în dezavantaj minim, 13-14. Actul secund a avut un cu totul alt scenariu. Cu Mihai Popescu în mare formă, autor a 17 parade, HCM-ul a dat lovitura. O serie de trei goluri a făcut diferența.

Aihan Omer, câștigător a două titluri alături de constănțeni, nu a găsit soluții salvatoare la actuala sa echipă și s-a văzut învins. A fost 30-27 pentru HCM, care rămâne în cărți pentru trofeu.