Deja calificată, CSU Asesoft Ploieşti a pierdut drastic ultimul meci din grupele EuroCup: 65-85 cu Partizan

017 декабря 2014

Deja calificată, **CSU Asesoft Ploieşti a pierdut drastic** ultimul meci din grupele EuroCup: 65-85 cu Partizan

CSU Asesoft Ploieşti a fost învinsă de echipa sârbă Partizan NIS Belgrad cu scorul 65-85 (16-23, 16-20, 10-30, 23-12), miercuri, în Sala Olimpia din Ploieşti, în ultimul meci din Grupa E a competiţiei de baschet masculin Euro Cup.

Campioana României, care era deja calificată în faza următoare a competiţiei (Last 32), a suferit cel mai drastic eşec din grupă, în faţa unei formaţii care a terminat în spatele ploieştenilor. Partizan învinsese şi la Belgrad, cu 76-69.

Prahovenii au fost depăşiţi în primele trei sferturi ale acestui meci fără miză, dar au revenit în ultimele zece minute şi au redus din proporţiile eşecului. Gazdele au înscris câte 16 puncte în primele două sferturi, dar la pauza mare erau conduși la 11 puncte. Apoi, elevii lui Arnautovic au înregistrat unul dintre cele mai slabe sferturi din acest sezon: a fost 30-10 pentru sârbi. În ultimele 10 minute prahovenii au avut o prestație mult mai bună.

La Asesoft au jucat Levente Szijarto 2 puncte, 1 recuperare, Michalis Pelekanos 8 p, 2 rec, Dragan Labovic 1 p, 4 rec, 1 pasă decisivă, Cătălin Burlacu 3 p, 1 rec, Dee Brown 14 p, 2 rec, 9 pd, Vlad Negoiţescu, Alhaji Mohammed 2 p, 1 pd, Gerald Lee 12 p, 3 rec, 1 pd, Christopher Cooper 4 p, 9 rec, Jonte Flowers 7 p, 3 rec, 3 pd, Marius Runkauskas 6 p, 1 rec, Jarvis Hayes 6 p, 4 rec, 2 pd. Antrenor: Vladimir Arnautovic.

În celelalte partide ale grupei, Krasnye Oktyabr Volgograd a învins pe Banvit Bandirma (Turcia) cu 80-68, iar Lietuvos Rytas Vilnius (Lituania) a întrecut pe Hapoel Bank Yahav Ierusalim cu 98-88.

În clasamentul final, primul loc a fost ocupat de Lietuvos Rytas, cu 18 puncte, urmată de Banvit, 16 p, Krasnye Oktyabr Volgograd, 16 p, CSU Asesoft Ploieşti, 15 p, Partizan NIS Belgrad, 13 p, Hapoel Bank Yahav Ierusalim, 12 p. Primele patru echipe s-au calificat în faza următoare.

Asesoft Ploiești va face parte din Grupa N, alături de Lokomotiv Kuban (Rusia), de formaţia clasată pe locul 2 în Grupa C a Euro Cup şi o echipă venită din Euroligă.