Ajax Amsterdam atacă un nou titlu de campioană a Olandei

018 августа 2014

Echipa pregătită de Franck De Boer a învins în a doua etapă AZ Alkmaar cu scorul de 3-1, reuşind să marcheze două goluri de senzaţie.

Ajax Amsterdam este într-o formă bună la începutul noului sezon.

"Lăncierii" au deschis scorul după un sfert de oră prin Davy Klaassen. Echipa gazdă, care este pregătită de Marco Van Basten, a egalat în minutul 50 după golul înscris de Steven Berghuis. Peste 20 de minute, Ajax a marcat golul doi după o execuţie excepţională a danezului Lasse Schone.

Oaspeţii au stabilit scorul final în minutul 90 după un alt gol de toată frumuseţea. De această dată autorul golului a fost Anwar El-Ghazi.

În celelalte meciuri ale etapei, PSV Eindhoven a învins NAC Breda cu scorul de 6-1, Zwolle s-a impus în faţa formaţiei Dordrecht cu 2-1, iar FC Utrecht a învins cu acelaşi scor Willem II.

PSV, Ajax şi Zwolle au obţinut câte două victorii în primele două etape şi sunt pe podium, acumulând câte şase puncte.