Derby în optimile Cupei Regelui Spaniei

019 декабря 2014

Atletico Madrid s-a calificat în optimile Cupei Spaniei după o remiză cu L'Hospitalet, echipă din liga a treia, în ultimul meci pe Vicente Calderon în 2014.

Madrilenii câștigaseră în tur cu 3-0, astfel că Simeone a menajat toată echipa de bază, mai puțin pe Koke și Mandzukic, care sunt suspendați pentru meciul de campinoat, de la Bilbao. Atacantul croat a deschis scorul după 19 minute, însă în repriza secundă Alcaraz a restabilit egalitatea cu un șut deviat. Atletico a trecut din nou în avantaj după ce Mandzukic a reușit dubla. S-a încheiat însă 2-2 pentru că același Alcaraz, care a prins o execuție de excepție în minutul 84. Atletico s-a calificat în optimile Cupei unde va întâlni rivala Real Madrid. Tot aseară biletele pentru optimi le-au obţinut echipele Elche, Athletic Bilbao şi Malaga.