Juventus încheie anul în forţă

019 декабря 2014

Juventus va termina anul 2014 pe primul loc în Serie A, după victoria obținută în pe terenul lui Cagliari, scor 3-1. Torinezii au stabilit un nou record în campionat.

Fără victorie în ultimele 3 meciuri, trupa lui Allegri a început în forță și Tevez a marcat de la marginea careului mic, dintr-o poziție suspectă de ofsaid. Vidal a dublat avantajul oaspeţilor cu o execuție superbă din afara careului. La 5 minute după pauză, Llorente a dus scorul la 0-3, după o pasă primită de la Pirlo. Gazdele au înscris golul de onoare în minutul 65, prin Rossettini. Prin această victorie "bătrâna Doamnă" a obţinut 95 de puncte în 2014 în competiţia internă, un nou record pentru fotbalul italian. Precedenta performanţă de referinţă fusese stabilită tot de torinezi, care au încheiat anul 2012 cu 94 de puncte. Într-un alt meci disputat Napoli a dispus de Parma cu 2-0.