Lewis Hamilton şi-a bifat al treilea succes în acest an după cursa din Bahrain

020 апреля 2015

Lewis Hamilton nu are rivali în debutul sezonului 2015 la Formula 1. Campionul Mondial în exerciţiu a bifat al treilea succes în acest an după ce a câştigat şi Marele Premiu al Bahrainului.

Lewis Hamilton a plecat din pole-position la cursa din Bahrain şi a dominat până la sfârşitul celor 57 de tururi. Britanicul care nu mai câştigase niciodată acest Mare Premiu a încheiat cursa într-o oră şi 35 de minute bifând al 36-lea său succes în Mare Circ.

Kimmi Raikkonen de la Ferrari a ocupat locul doi la Marele Premiu al Bahrainului, în timp ce podiumul a fost completat de colegul lui Hamilton de la Mercedes, Nico Rosberg.

Ghinionistul etapei a patra din acest sezon a fost Daniel Ricciardo, căruia i-a explodat motorul cu câţiva metri înainte de linia de finiş. Până la urmă, el a încheiat cursa pe locul şase.

Lider în clasamentul general este Lewis Hamilton cu 93 de puncte. Pe locul doi se poziţionează Nico Rosberg, care are 66 de puncte, iar pe trei se află Sebastian Vettel cu 65 de puncte.

Etapa a cincea din Campionatul Mondial de Formula 1 va avea loc pe zece mai, în Spania.