Usain Bolt, pregatit de campionatul mondial. Atletul jamaican s-a impus la un turneu din Brazilia - VIDEO

020 апреля 2015

Usain Bolt a deschis superb sezonul alergarilor pe distanta de 100 de metri. Atletul jamaican s-a impus la un turneu din Brazilia. Bolt, insa, a ramas dezamagit de performanta sa.

Usain Bolt a castigat cursa de 100 de metri, la Rio de Janeiro, reusind sa parcurga distanta in 10, 21 de secunde. Pe locul secund s-a clasat americanul Ryan Bailey, iar pe pozitia a 3-a brazilianul Jose Carlos Moreira. Usain Bolt nu a fost foarte bucuros de victorie.

Usain BOLT, ATLET: “Doream sa o fac in mai puţin de 10 secunde, dar nu s-a întamplat. Cred ca modul meu de alergare la aceasta cursa a fost foarte slab. ”

Pentru Usain Bolt urmeaza Campionatul Mondial de stafeta, care va avea loc pe 2 si 3 mai, in Bahamas. Atletul jamaican este detinatorul recordurilor mondiale la 100 si 200 de metri, dar si la stafeta 4 x 100, impreuna cu echipa nationala. La aceste 3 probe, Bolt a cucerit medaliile de aur la ultimele doua editii a Jocurilor Olimpice.

Sursa: protv.md