Marseille, de neoprit în Franţa

020 октября 2014

Marseille a ajuns la opt victorii consecutive în Ligue 1 după succesul de pe teren propriu cu Toulouse, scor 2-0 şi conduce detaşat clasamentul. Bordeaux s-a împiedicat acasă în faţa lui Caen.

Marseille a deschis scorul în minutul 20: Nkoulou a marcat cu umărul din centrarea lui Payet. S-a făcut 2-0 cu 10 minute înainte de pauză când Gignac a fructificat pasa lui Mendy. Pentru golgeterul din Ligue 1 a fost a 10-a reușită din acest sezon. Bordeaux a reuşit doar o remiză împotriva lui Caen, scor 1-1 şi a ratat şansa urcării pe locul secund. Diabatea deschis scorul pentru gazde, dar Bazile a egalat pentru oaspeţi. Marseille este lider detașat în Franța și are un avans de șapte puncte față de principala rivală din lupta pentru titlu, Paris Saint Germain.