PSG - Montpellier 0-0. Campioana Franței rămâne pe locul al doilea până în 2015

020 декабря 2014

**PSG - Montpellier 0-0.** Campioana Franței rămâne pe locul al doilea până în 2015

Paris Saint-Germain a încheiat anul 2014 cu cea mai dezamăgitoare prestație din actuala stagiune și cu o remiză în fața lui Montpellier, 0-0.

Pe Parc des Princes, a înregistrat primul meci fără gol marcat împotriva lui Montpellier din februarie 2002 încoace.

PSG a avut un singur șut pe poarta lui Ligali în prima repriză: în minutul 10, El Kaoutari a intervenit salvator la execuția lui Maxwell și a respins în corner. Trupa lui Laurent Blanc a avut o nouă șansă de a înscrie în minutul 64, când Anthony Mounier a respins de pe linia porții mingea trimisă cu capul de Thiago Silva. Ultima ocazie a parizienilor a venit în ultimele secunde ale jocului, dar Ligali a parat mingea deviată periculos la centrarea lui Digne.

A fost pentru prima dată când gruparea de pe Parc des Princes nu înscrie acasă după 35 de partide consecutive cu gol marcat în Ligue 1.

După 0-0 cu Montpellier, PSG a ratat șansa de a ierna pe primul loc la jumătatea sezonului din Franța. A egalat-o la puncte pe Olympique Marseille, dar deocamdată rămâne în spatele echipei lui Marcelo Bielsa, care are un golaveraj superior (36-16 pentru OM, 32-13 pentru PSG) și un joc mai puțin disputat în campionat.

Campioana Franței a arătat că nu și-a revenit încă după eșecurile cu Barcelona și Guingamp, care i-au umbrit finalul de an și i-au complicat

VIDEO Barcelona - PSG 3-1.

VIDEO Guingamp - PSG 1-0.

ECHIPELE:

PSG: Sirigu - Van der Wiel, Thiago, David Luiz, Maxwell (80 Digne) - Verratti, Motta, Matuidi (65 Rabiot) - Lucas Moura, Ibrahimovic, Cavani (65 Bahebeck);
Antrenor: Laurent Blanc;

Montpellier: Ligali - Dabo (73 Deplagne), Hilton, El Kaoutari, Congre - Saihi, Marveaux - Sanson, Martin (85 Camara), Mounier - Lucas Barrios (78 Berigaud);
Antrenor: Rolland Courbis.