021 апреля 2015

**VIDEO** Maccabi Electra - Fenerbahce 74-75. Turcii s-au calificat cu emoții în Final Four-ul Euroligii

Fenerbahce s-a calificat în Final Four-ul Euroligii, după o victorie cu emoții la Tel Aviv. Turcii conduceau cu 2-0 după dubla reușită de pe teren propriu și au avut parte de o primire ostilă la Maccabi. 12.000 de fani au încins atmosfera.

Maccabi a câștigat primul sfert, cu 20-13. Brian Randle a făcut spectacol până la pauză și a adunat opt reușite. Nikos Zisis a înscris 13 puncte pentru Fener, care conducea la pauza mare cu 37-31.

Turcii aveau cinci puncte avantaj după sfertul al treilea, însă Maccabi a revenit puternic pe ultima sută de metri. A egalat cu două minute înainte de final și conducea cu 74 la 73 dupa reușita lui Brian Randle.

Emoțiile au atins cote maxime în ultimele secunde de joc, când Fener a reuşit coşul care i-a adus victoria cu 75 la 74.