Milner, singurul englez care a înscris pentru City în UCL, în toată istoria clubului!

021 октября 2014

Manchester City părea că se va impune pe terenul lui CSKA Moscova, în condițiile în care la pauză conducea cu 2-0. Englezii au fost surprinși însă în repriza a doua și au obținut doar un egal în Rusia (2-2 DETALII ȘI VIDEO AICI).

Pentru "cetățeni", scorul a fost deschis de Aguero, iar apoi Milner a majorat diferența în minutul 38. A fost golul cu numărul 38 înscris de City în istoria participărilor în UCL, iar 36 dintre acestea au purtat semnătura unor jucători străini.

Singurul fotbalist englez care a marcat pentru campioana Angliei în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa este James Milner. La Moscova, el a punctat a doua oară în UCL - o mai făcuse în urmă cu un an în duelul de pe Allianz-Arena cu Bayern, scor 2-3.

De asemenea, este pentru prima dată în istoria UCL când o formație engleză nu câștigă un meci împotriva unui adversar din altă țară, după ce conduce cu două goluri la pauză.