Ioniță, pasă de gol cu Milan

022 января 2018

Artur Ioniță s-a remarcat iarăși în campionatul Italiei. Mijlocașul moldovean a pasat decisiv pentru un gol în poarta Milanului, însă Cagliari a pierdut în cele din urmă meciul.  Cagliari a pierdut duelul de pe teren propriu cu Milan, 1-2. Sarzii au deschis scorul prin Barella încă din minutul 8, iar cel care a pasa decisiv a fost Ioniță. Milan a preluat conducerea pe tabelă până la pauză, după ce Kessie a semnat o dublă. Mijlocașul moldovean a fost schimbat în minutul 62. Ambele echipe au terminat meciul în 10 oameni. Cagliari rămâne aproape de locurile retrogradabile, iar Milan s-a apropiat de pozițiile care duc în Europa. Inter a remizat cu Roma, 1-1. El Shaarawy a deschis scorul pentru oaspeți, iar Vecino a închis tabela cu 4 minute înainte de final. Napoli a trecut de Atalanta cu 1-0, iar Mertens a fost marcatorul unicului gol. Napoletanii au 4 puncte avans față de Juventus, care în această seară joacă cu genoa.