Se relansează lupta la titlu

022 января 2018

Liderul din Franța a pierdut al doilea meci din acest sezon, 1-2 cu Lyon. Mbappe s-a accidentat și nu se știe cât va lipsi.  Fekir a deschis scorul în minutul 2. Atacantul are 16 reuşite în 19 etape şi e autorul celui mai rapid gol primit de PSG în ultimii zece ani. Replica parizienilor a venit imediat, dar Cavani nu a profitat de cadoul lui Anthony Lopes. Fără Neymar, accidentat, campioana l-a pierdut şi pe Mbappe. În prelungirile reprizei, Kurzawa a facut 1-1 cu o execuţie de efect. PSG a rămas în zece după aproape o oră de joc: Dani Alves a contestat o decizie a arbitrului şi a văzut direct roşu. Memphis Depay a adus victoria pentru gazde după ce a prins un șut extraordinar. Lyon a urcat pe locul secund, la 8 puncte diferenţă de lider.