Luiz Adriano, 4 goluri în 17 minute! Cea mai rapidă cvadruplă din istoria UCL!

022 октября 2014

**VIDEO** Luiz Adriano, 4 goluri în 17 minute! Cea mai rapidă cvadruplă din istoria UCL!

Luiz Adriano a scris istorie în meciul pe care Șahtior Donețk l-a câștigat, cu 7-0, în deplasarea de la Borisov (VIDEO&DETALII AICI). Fotbalistul brazilian a reuşit, marţi, cea mai rapidă "cvadruplă" din istoria UEFA Champions League, înscriind patru goluri în doar 17 minute.

Atacantul lui Mircea Lucescu a marcat prima oară în minutul 28, iar din minutul 36, când a perforat a doua oară poarta gazdelor, a avut o cadență de un gol la patru minute până la pauză. Practic, în intervalul cuprins între minutele 36 și 44, fotbalistul a reușit un gol la patru minute, ceea ce reprezintă și cel mai rapid hat-trick din istoria competiției!

Cele mai rapide "cvadruple" din istoria UCL

17 minute: Luiz Adriano, BATE Borisov - Şahtior Doneţk (28, 36, 40, 44) 21 octombrie 2014
24 minute: Dado Prso, AS Monaco - Deportivo La Coruna (26, 30, 45, 49), 5 noiembrie 2003
24 minute: Mario Gomez, Bayern Munchen - FC Basel (44, 50, 61, 67), 13 martie 2012

Cele mai rapide triple din istoria UCL

Bafetimbi Gomis, 8 minute - Dinamo Zagreb - Olympique Lyon, 7 decembrie 2011
Mike Newell, 9 minute - Blackburn Rovers - Rosenborg Trondheim, 6 decembrie 1995
Luiz Adriano, 12 minute - BATE Borisov - Şahtior Doneţk, 21 octombrie 2014
Neymar, 14 minunte - FC Barcelona - Celtic Glasgow, 11 decembrie 2013
Claudio Pizarro, 15 minute - Bayern Munchen - OSC Lille, 7 noiembrie 2012
Joseba Llorente, 17 minute - Villarreal - Aalborg BK, 21 octombrie 2008

Scandări rasiste din partea spectatorilor bieloruși

Dincolo de realizările extraordinare pe care le-a avut pe teren, Luiz Adriano a fost nevoit să se confrunte și cu lucruri mult mai puțin plăcute în deplasarea de la BATE Borisov. Fotbalistul a declarat după meci că a auzit de mai multe ori scandări rasiste dintr-o parte a publicului gazdelor:

"Suporterii lui BATE s-au comportat urât și din acest motiv sunt dezamăgit. A fost un gest oribil din partea lor, am auzit de la început scandări rasiste".