Dezastru pentru Stanislas Wawrinka. Elveţianul a fost eliminat în primul tur al turneului ATP de la Basel

022 октября 2014

Numărul patru mondial, Stanislas Wawrinka, nu se regăseşte la finalul acestui sezon. Elveţianul a fost învins în primul tur al turneului de tenis de la Basel de Mihail Kukuşkin, tenisman din Kazahstan care ocupă locul 84 în ierarhia mondială. Wawrinka a pierdut în trei seturi cu scorul de 4-6 7-6 3-6, într-un meci care a durat două ore şi 13 minute.

"Un meci foarte greu, atât pentru mine, cât și pentru el. Cred că cel mai important pentru mine a fost să continui să lupt, iar în al treilea set am încercat să câştig totul pe propriul serviciu", a declarat Kukuşkin.

Mihail Kukuşkin a obţinut a doua victorie din carieră în faţa lui Wawrinka şi a egalat scorul la 2 în meciurile directe. În următoarea rundă, sportivul din Kazahstan se va duela cu germanul Benjamin Becker.

Stanislas Wawrinka a pierdut al patrulea meci din ultimele cinci jucate. Tenismanul elveţian a obţinut ultima sa victorie în luna septembrie într-un meci din Cupa Davis împotriva italianului Fabio Fognini.