022 ноября 2014

**VIDEO** HCM Constanţa-Elverum 27-21. Constănţenii, aproape de calificarea în faza următoare a Cupei EHF

HCM Constanţa a luat o opţiune serioasă pentru calificarea în faza următoare a Cupei EHF, după victoria la şase goluri cu norvegienii de la Elverum.

În prima repriză, echilibrul s-a menţinut până spre final, când oaspeţii au forţat şi au intrat la cabine cu un avans de două goluri, scor 14-12.

După pauză, HCM a anulat diferenţa încă din primul minut, cu golurile lui Humet şi Cutura, iar, la jumătatea reprizei secunde, Constanţa s-a distanţat la patru goluri, scor 22-18.

Deşi a avut trei eliminări, HCM a fost salvată în apărare de Mihai Popescu. Portarul constănţenilor a încasat şi două mingi în faţă de la adversari.

În ultima secundă, Humet a stabilit scorul final, 27-21 pentru campioana României cu o aruncare de la nouă metri care s-a dus direct în vinclu.

Spaniolul a fost cel mai bun marcator pentru HCM, cu şapte reuşite. Returul din Norvegia se joacă pe 29 noiembrie.