Chile s-a calificat în finala Copei America, după ce a învins selecţionata Columbiei

023 июня 2016
Chile s-a calificat din nou în finala Copei America. Deţinătoarea trofeului a învins în penultimul act al competiţiei selecţionata Columbiei cu scorul de 2-0.
Chilienii au marcat ambele goluri în primele 11 minute ale partidei de la Chicago prin mijlocaşul lui Bayer Leverkusen, Charles Aranguiz, şi fundaşul lui Universidad Catolica, Jose Fuenzalida.
Partida a fost însă la un pas să nu se mai încheie. O furtună izbucnită în pauză a făcut imposibilă reluarea partidei în timpul stabilit și a amânat-o cu mai mult de două ore.
Chile va juca marea finală a Copei America contra Argentinei la New Jersey pe 27 iunie. Cele două reprezentative vor evolua cu trofeul pe masă la a doua ediţie consecutivă a competiţiei.