023 октября 2014

**VIDEO** Revoltați de arbitraj, cei de la Sporting Lisabona cer rejucarea meciului cu Schalke din UCL!

Sporting Lisabona a înaintat un protest la UEFA, cerând rejucarea meciului pierdut marţi cu 3-4 pe terenul lui Schalke, în Grupa G a Ligii Campionilor, golul victoriei echipei germane fiind înscris dintr-un penalty contestabil, dictat în minutele de prelungire, informează Agerpres.

Sporting a cerut rejucarea partidei sau să obţină punctul acordat pentru un meci egal, a anunţat clubul Schalke 04, care a fost contactat de UEFA în legătură cu poziţia sa în această problemă.

Golul victoriei lui Schalke a fost semnat de Eric Maxim Choupo-Moting în minutul 90+3, dintr-un penalty dictat de arbitrul rus Serghei Karasev. Acesta a considerat că Jonathan Silva a comis henţ în careu, dar reluările TV au arătat că jucătorul lui Sporting a lovit mingea mai degrabă cu mâna.

Sporting revenise pe tabelă de la 1-3, deşi era în inferioritate numerică din minutul 33. În Grupa G, lider este Chelsea - 7 puncte, urmată de Schalke - 5 p, Maribor - 2 p şi Sporting - 1 p.