** După "dubla" cu Rio Ave, Rusescu a devenit **cel mai eficient jucător din acest sezon al cupelor europene

024 октября 2014

Steaua a obținut joi seara o nouă victorie în Europa League, contra lui Rio Ave (2-1 DETALII ȘI VIDEO AICI), iar omul meciului a fost Raul Rusescu.

Fostul golgheter al Ligii 1 arată o formă de invidiat: de când a venit împrumut de la Sevilla a înscris de 5 ori în grupele UEL.

Rusescu nu a prins niciodată un meci întreg, însă a punctat în toate cele 3 confruntări din Europa: un gol cu Dinamo Kiev, două cu Aalborg și "dubla" cu Rio Ave.

Românul nu doar că este golgheterul competiției până acum (DETALII AICI), ci și cel mai eficient jucător al primelor trei runde din UEL.

Raul Rusescu a marcat cinci goluri în cele 118 minute jucate în cele trei etape - 10 cu Dinamo Kiev, 41 cu Aalborg și 69 cu Rio Ave. Media sa este de un gol la 24 de minute, una nemaiîntâlnită în acest sezon al cupelor europene.