Decizia UEFA

024 октября 2014

Comisia de Disciplină a UEFA a comunicat azi o decizie după evenimentele care au avut loc la partida Serbia - Albania, din preliminariile Euro 2016. Meciul a fost întrerupt în minutul 42, la scorul de 0-0, după care a urmat un haos general, şi partida nu a mai fost reluată.

UEFA a decis ca Serbia să câştige la "masa verde" cu 3-0, însă gazdele au fost şi ele sancţionate cu 3 puncte, astfel că ambele formaţii vor rămâne cu 0 puncte după această întâlnire. De asemenea, forul continental a decis ca ambele federaţii să fie amendate cu 100.000 de euro. De asemenea, Serbia va disputa următoarele două meciuri din preliminarii fără spectatori. Partida de la Belgrad, dintre Serbia - Albania, din preliminariile Euro 2016, a fost întreruptă în minutul 42 după ce o dronă care purta un steag albanez a survolat suprafața de joc, spre furia fanilor din tribune.