Real, eliminată din cupă

025 января 2018

Surpriză de proporţii în Cupa Regelui! Real Madrid a fost eliminată de Leganes, în sferturi. După victoria la limită din prima manşă, trupa lui Zidane a cedat cu 1-2 pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid a mai ratat un obiectiv! A părăsit Cupa Spaniei, încă din sferturile de finală, după ce a pierdut acasă returul cu Leganes. Cu un prim 11 improvizat, trupa lui Zidane a suferit încă din startul partidei. Leganes a deschis scorul prin Eraso. Realul a egalat în startul părții secunde prin Benzema, dar apărarea echipei lui Zidane a cedat încă o dată. Gabriel a înscris golul de 2-1 al lui Leganes. Realul a ieşit din Cupa Spaniei, încă din faza sferturilor, pentru al doilea an la rând. Mai departe s-a calificat Valencia, care a trecut în dublă manșă de Alaves numai după executarea loviturilor de la 11 metri.