Pittsburgh Penguins a câștigat partida a 6-a, jucată în deplasare la Tampa Bay Lightning

025 мая 2016
Echilibru impresionant în semifinalele Cupei Stanley! Pittsburgh Penguins a câștigat partida a 6-a, jucată în deplasare, la Tampa Bay Lightning, scor 5-2, și a egalat din nou scorul seriei semifinale din play-off-ul ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață.
După ce câștigase în deplasarea de la Pittsburgh și trecuse în avantaj în serie, 3-2, Tampa Bay Lightning avea nevoie de o singură victorie pentru a accede în finala Cupei Stanley. Oaspeţii însă au prestat un joc bun şi au învins clar cu 5-2. După primele două reprize pinguinii au condus cu 3-0.
Brian Boyle a readus gazdelor speranţa după ce a reușit o dublă în startul ultimei reprize.
A fost însă doar un foc pe paie. Pittsburgh Penguins a înscris pentru 4-2 și totul s-a năruit pentru gazde, care au mai încasat un gol după ce au scos portarul. Scorul seriei a devenit egal, 3-3 și calificarea în finala Cupei Stanley se va decide în cel de-al şaptelea meci, programat pentru miercuri, 27 mai şi se va desfăşura la Consol Energy Center din Pittsburgh.