SCM Craiova - CSM Ploiești 26-22. Oltencele au egalat liderul la puncte

025 октября 2014

**SCM Craiova - CSM Ploiești 26-22.** Oltencele au egalat liderul la puncte

SCM Craiova a învins-o pe CSM Ploiești cu 26-22 și a egalat-o la puncte (27), în clasament, pe HCM Baia Mare după zece runde.

Meciul a început sub semnul echilibrului astfel că la jumătatea primei reprize gazdele aveau un singur gol avans: 6-5. Craiovencele au forțat pe finala iar la pauză au intrat cu doua goluri în plus 13-11.

În partea a doua a meciului, jocul în viteză al gazdelor, apărarea avansată și agresivă dar mai ales paradele portarului craiovean Ionica Munteanu au făcut diferența să crească și la cinci goluri în favoarea elevelor antrenate de Aurelian Roşca.

Scorul final a fost 26-22 pentru SCM Craiova, într-un final de meci cu mai multe eliminări de ambele părți.

Cele mai multe goluri de la gazde au fost marcate de Aneta Pârvuţ – 7 ( 3 din aruncări de la 7 metri) iar de la ploieștence Alla Sheiko a înscris de 9 ori (două din 7 metri).