Halep - Williams, marea finală

025 октября 2014

Simona Halep - Serena Williams este marea finală de la Turneul Campioanelor. Românca a demolat-o în minimum de seturi pe poloneza Agnieszka Radwanska, iar americanca a eliminat-o cu destule emoţii pe daneza Caroline Wozniacki.

În prima semifinală Wozniacki a dominat primul set, pe care și l-a adjudecat în mai puțin de jumătate de oră, scor 6-2. Setul secund i-a aparținut Serenei Williams, care s-a trezit la vreme și a închis manșa cu 6-3. În setul decisiv s-a ajuns până la tiebreak unde americanca s-a impus cu 8-6. Prin victoria cu 2-6, 6-3, 7-6, Williams s-a calificat în finala de la Singapore și o va înfrunta pe Simona Halep în marea finală. Jucătoarea din România a eliminat-o destul de lejer pe Agnieszka Radwanska printr-un dublu 6-2. Finala se va disputa duminică. Miercuri, Simona i-a administrat americancei cea mai severă înfrângere din ultimii 16 ani, învingând-o cu 6-0, 6-2