026 января 2015

**VIDEO** Dinamo – Unirea Dej 3-1. Gazdele sunt favourite la calificarea îns emifinalele Cupei

Dinamo a câștigat meciul tur din sferturile de finală ale Cupei României la volei, cu Unirea Dej. Oaspeții s-au impus în primul set, dar s-a terminat 3-1 pentru bucureșteni.

Unirea Dej nu a reușit să își ia revanșa după înfrangerea cu Dinamo, din campionat. La interval de 24 de ore, cele două echipe au disputat și manșa tur a sferturilor de finală din Cupa României. Învinși în tie-break în meciul din Divizia A1, oaspeții au început curajos și duelul din Cupă.

Primul set s-a terminat în favoarea Unirii Dej, 25-23, însă Dinamo a restabilit rapid egalitatea. Bucureștenii s-au impus la 17 în actul secund. Setul trei a fost cel mai disputant: ardelenii au avut trei mingi pentru a trece în avantaj pe tabelă. Nu au reușit să finalizeze și Dinamo a câștigat cu 28-26.

Setul următor a fost simplă formalitate: gazdele au jucat aproape perfect și l-au încheiat cu 25-10. Bucureștenii pornesc acum cu prima șansă la calificarea în semifinalele Cupei.