026 февраля 2015

**VIDEO** Puşcaş a debutat pentru Inter în Europa League. Ocazie mare de a marca pentru român

George Puşcaş a debutat pentru Internazionale Milano în cupele europene. Atacantul de 18 ani a intrat pe teren în minutul 89 al meciului din Europa League, de pe "Giuseppe Meazza", cu Celtic, câştigat de gazde cu 1-0. I-a luat locul lui Palacio.

În al treilea minut de prelungiri, românul a avut o mare şansă de a duce scorul la 2-0. Guarin a centrat de pe partea dreaptă şi Puşcaş a reluat din şase metri, dar l-a luat la ţintă pe portarul Gordon.

Vârful a ajuns astfel la a patra partidă în care evoluează pentru echipa mare a milanezilor. Roberto Mancini îl mai folosise în două rânduri în Cupa Italiei şi o dată în Serie A. Puşcaş şi-a trecut în cont 16 goluri în acest sezon pentru echipa Primavera.

Inter s-a calificat în optimile Europa League, după ce în tur terminase la egalitate (3-3), în Scoţia. Singurul gol al meciului a fost marcat de Guarin, în minutul 88, cu o execuţie superbă.