San Jose Sharks este prima finalistă a Cupei Stanley

026 мая 2016
San Jose Sharks a câştigat cu 4-2 seria finală a Conferinței de Vest a ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață și, implicit, semifinala Cupei Stanley, pe care a disputat-o în compania grupării Saint Louis Blues. ”Rechinii” au jucat pe teren propriu cel de-al şaselea meci al seriei şi s-au impus cu 5-2.
Gazdele au început mai bune şi au ajuns în avantaj în minutul 4 graţie golului marcat de Joe Pavelski. Hocheiştii din San Jose au continuat la fel şi la mijlocul reprizei a treia conduceau deja cu 4-0.
Joel Ward a înscris de două ori, iar finlandezul Joonas Donskoi - o dată.
Saint Louis Blues a redus din handicap datorită lui Vladimir Tarasenko, care marcat de două ori, dar soarta seriei era deja pecetluită.
San Jose Sharks a spulberat orice intrigă şi a mai marcat o dată prin Logan Couture cu 20 secunde până la finalul întâlnirii.