EURO 2016: Portugalia s-a impus cu 1-0 în faţa Croaţiei

026 июня 2016
Portugalia a ajuns într-un mod dramatic în sferturile de finală la EURO-2016. Lusitanii s-au impus la Lens cu 1-0 în fața Croației datorită golului marcat de Ricardo Quaresma cu capul în minutul 117.
Mingea i-a venit în fața porții goale după primul șut pe poartă din întregul meci.
Timpul regulamentar s-a terminat fără goluri și soarta calificării s-a decis în prelungiri, unde ocaziile importante au aparținut croaților.
De două ori Vida și o dată Ivan PErișici nu l-au putut învinge pe portarul Rui Patricio.
Portugalia va întâlni naționala Poloniei în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal.
Într-o altă partidă din optimi Țara Galilor a învins tot cu 1-0 reprezentativa Irlandei de Nord într-un meci disputat la Paris.
Singurul gol a venit în minutul 75, când veteranul în vârstă de 36 de ani Gareth McAuley a deviat balonul în propria poartă.
Galezii vor juca în sferturi cu învingătoarea partidei dintre Ungaria și Belgia.