EURO 2016: Franţa a învins cu 2-1 Irlanda şi s-a calificat în sferturile de finală

026 июня 2016
Gazda Campionatului European, Franţa a învins cu 2-1 Irlanda şi s-a calificat în sferturile de finală.
Britanicii au avut un start bun de partidă şi au deschis scorul în minutul doi după ce Brady a transformat un penalty, obţinut de Shane Long.
Acesta a fost al doilea cel mai rapid gol din istoria Campionatelor Europene.
Francezii au revenit abia în repriza secundă. Atacantul lui Atletico Madrid, Antoine Griezzman a fost decisiv pentru "cocoşii galici".
Acesta a marcat de două ori în patru minute şi a calificat Franţa în sferturi.
Cinci minute mai târziu, irlandezii au rămas în inferioritate numerică, după ce Shane Duffy a fost eliminat direct pentru faultul ultimei speranţe comis asupra lui Antoine Griezzman.
Astfel, partida s-a încheiat cu 2-1 în favoarea Franţei, iar în sferturi selecţionata ţării-gazdă se va bate cu Anglia sau Islanda