Spaniolul Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Aragonului la MotoGP

026 сентября 2016
Spaniolul Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Aragonului la MotoGP şi a obţinut a patra sa victorie din acest sezon al campionatului mondial de motociclism-viteză.
Marquez a avut parte de un start cu ghinion. El a comis o eroare și a coborât de pe primul loc până pe al cincilea. Ulterior, însă, spaniolul şi-a depășit rivalii unul câte unul și, finalmente, a trecut primul linia de sosire.
Jorge Lorenzo, campionul mondial en-titre, s-a clasat pe locul doi, iar Valentino Rossi a completat podiumul. În urma succesului din Aragon, Marquez a făcut un nou pas spre al treilea său titlu de campion mondial.
Ibericul în vârstă de 23 de ani are un avans de peste 50 de puncte față de al doilea clasat la general, italianul Valentino Rossi, cu patru etape înainte de finalul sezonului.
Următoarea etapă a Motomondialului de viteză va avea loc în Japonia, la Motegi, pe 16 octombrie.