Surpriză de proporţii în Euroliga de baschet masculin! Real Madrid, învinsă pe teren propriu

026 октября 2016
Surpriză de proporţii în Euroliga de baschet masculin! Contrar tuturor așteptărilor, Real Madrid a fost învinsă pe teren propriu de o altă formaţie spaniolă, Baskonia din orașul Vitoria-Gasteiz. Echipa din Madrid, de nouă ori câștigătoare a Euroligii, a pierdut cu scorul de 87-91.
Curios este faptul că gazdele conduceau cu o diferenţă de opt puncte la jumătatea ultimului sfert, iar echipa bască a reuşit să revină incredibil în ultimele minute şi să obţină victoria.
Cel mai bun jucător de la formaţia învingătoare a fost Johannes Voigtmann, care şi-a trecut în cont 18 puncte şi 11 recuperări.
Campioana în exerciţiu a Euroligii de baschet, ŢSKA Moscova, a obţinut a treia victorie consecutivă. Formaţia rusă a învins după un meci dificil pe Anadolu Efes din Turcia cu scorul de 93-87.
Într-o altă partidă a serii, Olympiakos Pireu s-a impus în faţa echipei italiene Emporio Armani din Milano cu scorul de 91-81.