Simona Halep, eliminată pentru al doilea an consecutiv în sferturile de finală la Australian Open

027 января 2015

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală la Australian Open. Românca, favorita numărul trei a competiţiei, a  pierdut partida cu Ecaterina Makarova în două seturi. A doua semifinalistă la Melbourne este Maria Şarapova, care a eliminat-o pe Eugenie Bouchard.

Ecaterina Makarova a avut nevoie de doar o ora şi nouă minute pentru a o învinge pe Simona Halep în sferturi la Australian Open. Rusoaica s-a impus cu scorul de 6-4 6-0.

Halep a fost eliminată pentru al doilea an consecutiv în această fază a competiţiei la turneul de la Melbourne.

Pentru Makarova, aceasta este prima calificare în semifinale la Australian Open şi a doua prezenţă în careul de aşi la un turneu de Mare Şlem.

Makarova va juca în semifinale cu Maria Şarapova. Favorita numărul doi a competiţiei a învins-o în sferturi pe Eugenie Bouchard, din Canada. Şarapova s-a impus cu scorul de 6-3 6-2.

Rusoaica s-a calificat în semifinale la Australian Open pentru a şaptea oară în carieră. Şarapova şi Makarova se vor întâlni pentru a şasea oară într-un meci direct. Până acum, Şarapova a obţinut victorii în toate meciurile.