027 января 2015

**VIDEO** Ştiinţa Bacău - Dunărea Călăraşi 27-28. Oaspeţii au urcat pe primul loc în Liga Naţională

Dunărea Călăraşi este lider în Liga Naţională, după victoria obţinută pe terenul Ştiinţei Bacău. Oaspeţii s-au impus la limită, scor 28-27.

Dunărea Călăraşi continuă parcursul bun din liga masculină de handbal şi după reluarea campionatului.

În meciul de la Bacău, Dunărea a condus cu 4-0 şi 6-2, iar Ştiinţa s-a chinuit să revină. Gazdele au egalat la 12, în minutul 27, dar la pauză au fost conduse cu 15-13.

În repriza secundă, gazdele şi-au mai revenit şi au condus pentru prima dată. S-a întâmplat abia în minutul 53, când scorul a fost 25-24.

În minutul 56, Nicolae a înscris golul meciului dintr-o aruncare cu zid de la 9 metri, iar cu 3 secunde înaintea finalului, portarul oaspeţilor, Braznhiuk, a deviat aruncarea lui Vartic şi oaspeţii s-au impus cu 28-27.

În clasament, Dunărea Călarasi a urcat pe locul 1, la egalitate de puncte, 27, cu Minaur şi Odorhei, iar Ştiinţa Bacău a ramas pe 7, cu 22 de puncte.