Real Madrid rămâne în cursa pentrul titlul de campioană în Spania după duelul cu Celta Vigo

027 апреля 2015

Real Madrid rămâne în cursa pentrul titlul de campioană în Spania. "Galacticii" s-au impus cu 4-2 pe terenul echipei Celta Vigo, dar rămân la două puncte distanţă de liderul Barcelona.

Real Madrid nu a avut probleme cu Celta Vigo în partida din etapa a 33-a, asta chiar dacă echipa lui Carlo Ancelotti s-a văzut condusă după nouă minute de joc. Nolito a deschis scorul pentru gazde.

În minutul 24 Real conducea cu 2-1 după golurile reuşite de Toni Kroos şi Javier Hernandez.

La pauză, "galacticii" au condus cu 3-2, iar scorul final de 4-2 a fost stabilit în minutul 69 de Javier Hernandez care şi-a trecut în cont dubla. După această victorie Real a acumulat 79 de puncte şi are cu două mai puţine decât liderul Barcelona.

Catalanii s-au impus cu 2-0 în etapa a 33-a în faţa echipei Espanyol prin golurile marcate de Neymar şi Messi.

Cu cinci etape înainte de sfârşitul Campionatului Spaniei, deţinătoarea titlului, Atletico Madrid, se află pe poziţia a treia cu 72 de puncte, după ce a învins cu 3-0 formaţia Elche.