Nico Rosberg, primul în calificări. Va pleca din pole position în Marele Premiu al Belgiei la Formula 1

027 августа 2016
Foto. news18.com
Nico Rosberg va pleca din pole position în Marele Premiu al Belgiei la Formula 1. Pilotul german al echipei Mercedes a fost cel mai rapid în calificări. Max Verstappen de la Red Bull a ocupat locul secund, iar Kimi Raikkonen s-a clasat pe poziţia a treia.
Liderul clasamentului general al Formulei 1, Lewis Hamilton, a strâns cea mai mare penalizare din acest sezon, 55 de poziții retrogradare pe grilă, şi va pleca ultimul în cursă. Sancţiunile au venit după ce britanicul a schimbat două componente din pachetul motor.
În aceste condiţii Rosberg are o şansă bună de a micşora distanţa de 19 puncte între el şi Hamilton în urma Marelui Premiu al Belgiei.