Euroliga de baschet: Barcelona a suferit a doua înfrângere în ultimele trei meciuri

027 октября 2016
Barcelona a suferit a doua înfrângere în ultimele trei meciuri jucate în Euroliga de baschet. Formaţia catalană a pierdut la Belgrad partida cu Steaua Roșie.
Catalanii au avut iniţiativa doar în primul sfert, pe care l-au încheiat cu un avantaj de şapte puncte. Steaua Roşie a câştigat sfertul secund la diferenţă de 16 puncte şi a rămas la conducere până la final ul partidei, impundându-se cu scorul 76-65.
Cel mai bun marcator al meciului a fost jucătorul echipei din Belgrad, Marko Guduric. Acesta şi-a trecut în cont 21 de puncte.
Panathinaikos Atena a învins la limită formaţia Brose Bamberg după un meci dramatic. Gruparea elenă s-a impus cu scorul de 84-83.
Maccabi Tel-Aviv, campioana Euroligii din 2014, a obţinut primul succes din această ediţie a competiției.
Echipa din Israel a trecut de Galatasaray cu 98-92.
Fenerbahce Istanbul a câştigat al treilea meci consecutiv după ce a învins pe Zalgiris Kaunas cu scorul de 86-82.