Eric Willett a câştigat medalia de aur în etapa a doua a Cupei Mondiale de snowboard slopestyle

028 февраля 2015

Americanul Eric Willett a câştigat medalia de aur în cadrul etapei a doua a Cupei Mondiale de snowboard slopestyle, care a avut loc în staţiunea Park City, din Statele Unite. Sportivul de 27 ani a obţinut 95 de puncte, cu trei mai multe decât al doilea clasat, Charles Guldemond.

Podiumul a fost completat de un alt american, Eric Beauchemin.

La feminin s-a impus sportiva din Olanda, Cheryl Maas. Ea a obţinut a doua victorie consecutivă din acest sezon, reuşind să obţină 87 de puncte.

Pe locul doi s-a clasat Karly Shorr, din SUA, cu 81 de puncte, iar medalia de bronz a fost cucerită de sportiva din Elveţia, Elena Koenz.

După două etape ale Cupei Mondiale de snowboard slopestyle clasamentul general la feminin este condus de Cheryl Mass, iar cel masculin de finlandezul Jani Korpi.

Duminică, în staţiunea Park City va avea loc etapa Cupei Mondiale la snowboard halfpipe.