Succes în ziua aniversării

028 февраля 2015

Bayern Munchen a mai făcut încă un pas spre titlul de campioană în Bundesliga. Oamenii lui Guardiola au mai avut însă o motivație în plus pentru o victorie cu FC Koln: clubul înființat pe 27 februarie 1900 a aniversat 115 ani.

Oaspeții n-au rezistat decât 3 minute la Munchen. Schweinsteiger a deschis scorul cu o lovitură de cap, iar în minutul 10 era deja 2-0, după ce francezul Ribery a punctat de la marginea careului. Ujah a redus din diferență la ultima fază a primei reprize. Olandezul Robben a dus scorul la 3-1 în minutul 67 și a ajuns la 17 goluri în acest sezon, record în cariera sa. Lewandowski a marcat din fața porții și a stabilit scorul final, 4-1. Bayern are un avans de 11 puncte în fruntea clasamentului.