Atletico Madrid face furori în Liga Campionilor! A învins Bayern Munchen cu 0-1

028 апреля 2016
Atletico Madrid continuă să facă furori în Liga Campionilor! După ce a eliminat Barcelona din competiție, formația lui Diego Simeone a învins-o pe Bayern Munchen în meciul tur din semifinale, fără gol primit acasă.
Atletico s-a impus pe teren propriu în fața bavarezilor cu scorul de 1-0. Gazdele au marcat golul victoriei în minutul 11, după ce Saul Niguez a luat o acţiune pe cont propriu şi l-a învins pe Neuer cu un șut la colțul lung.
Bayern a ratat cea mai mare ocazie de a egala în minutul 53. David Alaba a fost aproape de golul anului, însă, după un șut puternic de la distanță, balonul a zguduit transversala porții apărate de Jan Oblak.
Atletico și-a putut dubla avantajul peste zece minute după un contraatac ca la carte.
Torres a șutat cu exteriorul, iar balonul a nimerit bara.
Cele două echipe nu au mai marcat până la final, iar calificarea se va decide în meciul retur, chit că Atletico porneşte în avantaj.
Partida este programată pe 3 mai, la Munchen.