Warriors, la fel de bună și fără Curry. Golden State s-a calificat în sferturile play-off-ului din NBA

028 апреля 2016
foto simbol: smugmug.com
Golden State Warriors s-a calificat în sferturile ligii profesioniste nord-americane de baschet. Campioana în exerciţiu a învins cu 114-81 pe Houston Rockets şi s-a impus în semifinala Conferintei de Vest cu scorul general cu 4-1.
Golden State Warriors poate câştiga şi fără Stephen Curry. Super-star-ul campioanei en-titre este accidentat, însă chiar și în lipsa acestuia Warriors a obţinut lejer victoria în faţa formaţiei Houston Rockets, scor 114-81. Legea pe teren a fost făcută de Klay Thompson, care a adus echipei sale 27 de puncte.
Într-un alt meci din sferturile de finală Charlotte Hornets s-a impus dramatic cu 90-88 în partida cu Miami Heat. Coşul, care a înclinat balanţa, a fost cel reuşit de Courtney Lee cu 25 de secunde înainte de final.
Ultimul atac nu s-a soldat cu nici un punct pentru Miami Heat.
Charlotte Hornets a preluat conducerea în seria cu peninsularii, scorul la zi este de 3-2, şi are mai nevoie de o singură victorie pentru a se califica în următoarea rundă a competiţiei.