Surpriză de proporții la Campionatul European de fotbal! Islanda A ELIMINAT Anglia

028 июня 2016
Surpriză de proporții la Campionatul European de fotbal! Debutanta competiției, Islanda, s-a calificat în sferturile de finală după ce a bătut reprezentativa Angliei.
Nordicii s-au impus cu scorul de 2-1 după ce au fost conduși cu 1-0. Wayne Rooney a marcat primul gol al meciului jucat la Nisa în minutul 4, căpitanul englezilor înscriind din penalty. Islanda a egalat peste doar un minut, iar în minutul 19 a ajuns în avantaj.
Echipa nordică nu a mai încasat gol până la sfârșitul meciului și va juca astfel în sferturile de finală cu gazda turneului, Franța. Italia s-a calificat în aceeași fază a competiției după ce a învins campioana în exercițiu, Spania.
În reeditarea finalei Campionatului European din 2012, "Squadra Azzurra" s-a impus cu 2-0. Golurile italienilor au fost marcate de Giorgio Chiellini și Graziano Pelle. În sferturile de finală, Italia se va confrunta cu Germania, campioana mondială en-titre.